Možemo li pravilnom prehranom kontrolirati stres?

Možemo li pravilnom prehranom kontrolirati stres?

31. kolovoza 2022.
Vrijeme za čitanje: 7 min
prehrana stes
Stres u ubrzanom tempu života više je nego poznat praktički svakome od nas. Sigurno ste već čuli mnoge savjete kako se nositi s tim, kako ga smanjiti. Zdrava prehrana, zdrava rutina spavanja i tjelesna aktivnost stvari su koje vrlo lako možete uklopiti u svoju svakodnevicu.
Što je stres?

Stres je fiziološki odgovor na različite životne okolnosti (stresore). Posljednjih godina, s ubrzanim tempom života, stres je nažalost postao naša konstanta. Pojavljuje se u različitim razdobljima našeg života i može biti potaknut različitim čimbenicima. Nitko nije imun na to, samo se možemo naučiti nositi s tim.

Stres je psihološki, fiziološki ili bihevioralni odgovor na vanjske i unutarnje podražaje koji nas izbacuju iz ravnoteže ili ugrožavaju ili čak mijenjaju naše postojeće stanje (status quo). To je vrlo široka definicija, jer se stres različito odražava od osobe do osobe. To znači da stres nije isti za sve ljude. Različito ga doživljavamo, pa se svatko s njim nosi na svoj način. Zdrava prehrana također je iznimno važna u prevenciji stresa. Vjerojatno se svi slažemo s izrekom: jako ste gladni...

Stres-2-450x450px
Simptomi i posljedice stresa

Vjerujemo da ste se ikada prije važnog ispita ili sastanka suočili s glavoboljom, probavnim problemima ili osjetili jak pritisak u ramenima, vratu i leđima. Neadekvatna prehrana, dehidracija i nekontroliranje stresa mogu čak dovesti do pojave žučnih kamenaca.

Izloženost stresu, posebice kroničnom stresu, također može izazvati mnoge dugoročne posljedice – od nesanice, razdražljivosti, tjeskobe, gubitka kose, problema s kožom, kao i niskog praga tolerancije kada su u pitanju psihički napori. Također, svakodnevna psihička napetost (kao što je osjećaj tjeskobe, razdražljivosti, preopterećenosti) ometa mnoge tjelesne funkcije.

Postoje zapravo mnogi znakovi stresa, a dobra je vijest da možete napraviti prvi korak da ga svladate i osjećate se bolje upravo sada!

Za vas smo pripremili tri savjeta koji se međusobno isprepliću u opuštajuću dnevnu rutinu i pomažu vam da se lakše nosite sa svakodnevnim stresom.

Zdrava prehrana koja sadrži puno vitamina (A, C, E, B - skupine) i minerala (Mg, Ca, Fe, Se, Cu, Zn) vrlo je važna za prevenciju stresa.
jabolko
1. Zdrava prehrana i stres

Stanje stresa može se produbiti i nezdravom ili neuravnoteženom prehranom.

Između ostalog, konzumacija određenih namirnica i vrsta hrane također može utjecati na stres. Na primjer, konzumirate zasićene i trans masti, preskačete obroke, pijete previše kave i drugih stimulansa, jedete previše brze hrane, kao i premalo tekućine i štetnih dijeta.

Kako bi se tijelo lakše nosilo sa stresom, potrebno vam je osigurati dovoljno energije. Najlakši način da to učinite je s pet uravnoteženih obroka dnevno ili uz uravnoteženu prehranu – tako da sadrže ugljikohidrate, bjelančevine, masti i budu u skladu s vašim energetskim potrebama. Ujedno, vrijedi uzeti u obzir i savjet da svaki obrok treba sadržavati povrće ili voće te da je dobro jesti hranu koja sadrži puno vitamina (A, C, E, B - skupine) i minerala (Mg, Ca, Fe, Se, Cu, Zn).

Što češće na vašem tanjuru neka se nađe gore spomenuto raznobojno povrće i voće, žitarice, riba, mliječni proizvodi, zdrava ulja, začinsko bilje...

Primjer jelovnika s namirnicama koje pozitivno utječu na raspoloženje i pomažu u borbi protiv stresa:
  • Jogurt s orašastim plodovima i borovnicama
  • Zobena kaša s dodatkom voća, proteina i čokolade
  • Losos s rižom i povrćem
  • Kvinoja s jajima i avokadom

Magnezij nazivaju ga i mineralom za zdrav duh i zdravo tijelo, koji štiti vaše srce od velikih opterećenja uslijed stresa. Djeluje na mišiće, živčani sustav, protiv umora. Također imaju ključnu ulogu u funkcioniranju živčanog i imunološkog sustava, obnovi stanica i metaboličkim procesima vitamini skupine B. Istodobno, dobro je osigurati dovoljan unos važnog i snažnog antioksidansa vitamina C, kojeg je najbolje unositi s voćem i povrćem.

No, budući da je često teško unositi dovoljnu količinu svih navedenih vitamina i minerala prehranom, dodali smo ih i u naše proizvode koji vam, neovisno o godišnjem dobu, mogu biti vjerni pomoćnici u borbi s raznim stresorima.

Kontrole stresa®

su kapsule s Rhodiola rosea, biljkom s tradicijom koja štiti organizam od psihičkog i fizičkog stresa.

bee happy

BeeHappy

su kapsule s patentiranim ekstraktom šafrana, a vitamini B-kompleksa i cink doprinose opuštanju, pozitivnom raspoloženju i emocionalnoj ravnoteži.

B kompleks

kapsule koje sadrže svih 8 vitamina B za normalan rad živčanog sustava i mozga, hormonsku i psihičku ravnotežu te povećanje energije

Magnezij + D3

za kosti i hrskavicu, živčani sustav, mišiće, protiv umora, za energiju

2. Zdrava rutina spavanja za manje stresa

Stres također može utjecati na vašu rutinu spavanja i obrnuto – zbog stresa se možete boriti s nesanicom, ali u isto vrijeme, nesanica vam može uzrokovati i stres. Zato je važno da si prije spavanja priuštite mali ritual ili odvojite vrijeme za sebe koji će vam pomoći da se smirite i lakše zaspite.

Možete si pomoći da se opustite uzimajući nekoliko sati prije spavanja ne koristite elektroničke uređaje, zamračiti sobu i svjesno se truditi spavati najmanje 8 sati noću i tako uspostaviti neku vrstu rutine. Buđenje u otprilike isto vrijeme svaki dan – čak i vikendom ili na odmoru – također vam može pomoći da uspostavite rutinu spavanja.

Za dodatno opuštanje priuštite si još navečer toplo piće. Sjetite se kad su nam vaši djedovi i bake davali toplo mlijeko s medom? Mlijeko sadrži kalcij koji doprinosi normalnom prijenosu živčanih impulsa, a med donosi ljepše snove.

budilka
sprehod

3. Tjelesna aktivnost i stres

Ako imate problema s uspostavljanjem kvalitetne rutine spavanja, samo ga uzimanje bit će dovoljno za početak vrijeme za šetnju. Tjelesna aktivnost uvelike pridonosi smanjenju stresa ili većoj opuštenosti, a pritom ćete navečer biti i ugodno umorni te ćete stoga malo lakše zaspati.

Osim toga, kretanje na svježem zraku važno je i zbog sunca vitamina D, što je izuzetno važno za imunološki sustav. U zimskim mjesecima možete ga zamijeniti i pripravkom u spreju koji je najpovoljniji oblik konzumacije dodatka prehrani s vitaminom D3. Uživajte u čistom zraku, a između toga napravite vježbe disanja (polako udahnite kroz nos, zatim polako izdahnite kroz usta). Usmjerite svoje misli na rješenja umjesto da razmišljate o problemima i sukobima koji uzrokuju stres.

Ako ne znate kako krenuti sa sportskim aktivnostima, pripremili smo za vas popis najljepših slovenskih planinarskih staza, na kojoj ćete toliko uživati ​​u prekrasnim vidicima da ćete nakon završetka pješačenja sigurno željno iščekivati ​​sljedeći. No ako želite intenzivniju aktivnost koja vas tjera da se gotovo potpuno odvojite od svakodnevnih briga i potpuno prepustite sportskom trenutku, preporučamo brže trčanje, boks, penjanje ili nešto slično. Pritom, naravno, ne zaboravite nakon aktivnosti izgubljenu energiju nadomjestiti zdravim obrokom.